Skutečně jsou nebalené potraviny levnější? Vaše ceny mi přijdou vcelku vysoké.

Ano, potraviny bez obalu jsou obecně levnější než ty jednorázově balené.
Je však třeba brát v potaz několik bodů.

- Náš sortiment je orientovaný na zdravé a kvalitní potraviny respektující současné vědecké poznatky o zdravé výživě. Prioritou tedy pro nás není cena, ale poměr cena / kvalita - a v dané kvalitě jsou naše ceny bezkonkurenční. Je tudíž třeba srovnávat naše ceny s nabídkou na stejné kvalitativní úrovni - tedy konvenčních obchodů s kvalitními potravinami (bioobchody, zdravé výživy, případně bioregály v supermarketech apod.)

- Stojíme na začátku výzkumu a testovacího prodeje, v jehož průběhu chceme docílit další redukce cen, podobně jako se to v Itálii podařilo neziskové organizaci Ecologos. V rámci rešerše dodavatelské sítě hledáme zodpovědné lokální výrobce a dodavatele, kteří budou ochotni distribuovat zboží v opakovatelně použitelných obalech a zohlednit v prodejní ceně úsporu za náklady spojené s distribucí v jednorázových obalech (obalové materiály, balící linky, výdaje na reklamu, PR a marketing; listovné a regálné vybírané supermarkety atd.). Několik menších dodavatelů jsme již našli a hledáme dále. Výzvou a během na dlouhou trať je však přesvědčení velkých dodavatelů, kteří, vzhledem ke své setrvačnosti, nejsou tolik flexibilní jako menší provozy. Mají zažité skladovací, logistické či marketingové procedury, které je z jejich pohledu obtížné měnit. Věříme však, že podobně jako v zahraničí, se nechají časem namotivovat rostoucí poptávkou po bezobalovém zboží. I u nás každým dnem přibývá uvědomělých spotřebitelů, kteří mají zájem o férovější a transparentnější trh a kteří chtějí platit pouze za obsah a jeho kvalitu, nikoliv za pro ně nepotřebné, skryté náklady spojené s obalem.

- Myslíme si však, že spíše než o ceně potravin, by se mělo mluvit o jejich hodnotě. Tyto dva termíny začaly být v konzumní době bohužel zaměňovány. Hodnota není jen cena, je to poměr mezi několika parametry – cenou (ale i náklady skrytými v ní), kvalitou, původem, nutričním a zdravotním účinkem i (ne)poskytnutými informacemi o nich, (ne)férovými tržními podmínkami a ekologickým dopadem. To vše jsou přidané hodnoty, které ovlivňují konečnou cenu v obchodě, ale také skutečnou cenu, kterou všichni platíme za své tržní a spotřebitelské chování.

Jsou prodávané suroviny lokální?

Naším cílem je, aby všechny suroviny vykonaly co nejkratší trasu od místa jejich vypěstování až k nám do regálu. Prvním problémem je to, že většina těchto surovin u nás nemá dobré podmínky pro pěstování, nebo ji prostě nikdo nepěstuje (řepka zajistí pěstitelům méně práce a vyšší výnosy). Není v našich silách suroviny pěstované v zahraničí dovážet vždy přímo od pěstitele, jsem tedy odkázáni na zprostředkovatele, kteří se snaží, aby daná suroviny byla vždy skladem. Často to ovšem znamená, že se během roku mění země původu stejné suroviny podle toho, jak se doprodá. Když se například doprodá evropská produkce pohanky, pak stojíme před problémem, zda koupit pohanku asijskou, či ji nemít vůbec. 

Proč “bio”?

Protože je to dnes módní a zákazníci na to slyší. Ne, tak proto skutečně ne :-) Suroviny, které prodáváme jsou zdravotně přínosné a nutričně hodnotné. S tím samozřejmě souvisí i to, že byly vypěstované šetrně, “udržitelně” a vy si s nimi nekupujete i rezidua chemických postřiků. Pokud my neznáme pěstitele osobně a neviděli jsme jeho pěstební postupy, pak jediné, co nám i vám zaručí, že suroviny jsou kvalitní a pěstované podle určitých zásad je značka bio. Ať se nám to líbí nebo ne.

V jakých obalech odebíráte zboží od dodavatelů?

Tu samou filosofii, kterou uplatňujeme směrem k zákazníkům se snažíme uplatňovat i směrem k dodavatelům. Samozřejmě s různým úspěchem - nejvíce je to závislé na velikosti dodavatele. U malých a lokálních dodavatelů (výrobců, pěstitelů) se nám daří domluvit nestandardní (z hlediska zvyklostí trhu) způsoby dodání - ve vratných nádobách (barelech, pytlích, kýblech, atd.). To se týká např. koření, oleje, sladu, konopných produktů. Velcí dodavatelé mají zavedené ve svých provozech určité hygienické standardy, které je nutí balit zboží podle schváleného schématu a my bohužel zatím nejsme tak velcí, abychom je "donutili" tyto standardy změnit. Část našeho zboží nám chodí v pytlích (nejčastěji papírových s obsahem 25 až 50 kg) nebo krabicích. Tyto pytle a krabice pak přenecháváme pro další využití, např. zahrádkářům. Máte-li pro ně využití, ozvěte se nám na prodejna@bezobalu.org. Ve stejných obalech zboží přichází i k velkoobchodníkům, kteří jej přebalují do malých spotřebitelských balení. Tento krok my přeskočíme. Jsme tedy na cestě a až se k nám přidají další, společně donutíme i větší producenty, aby změnili návyky a v ideálním případě si "vychováme" své výhradní dodavatele, kteří tak ušetří za balení, expedici a marketing a výsledkem bude nižší cena pro zákazníka.

  

Proč máte v sortimentu potraviny živočišného původu, když jejich výroba představuje vysokou ekologickou zátěž?

K veganství máme velký respekt, vnímáme ho jako reakci na velký problém současnosti, kterým je masová produkce a nadkonzumace živočišných produktů.

My jsme však Bezobalu – naší prioritou je osvětou a obchodem prosadit v Česku bezobalovou distribuci a dosáhnout na tomto poli co největší možné změny napříč celou českou populací. Pokud bychom se zaměřili pouze na veganskou komunitu, oslovíme pouze zlomek populace, jehož většina navíc již je ekologicky uvědomělá. Přesvědčovali bychom tak již přesvědčené a potenciál změny by byl minimální.  

Nikdy jsme proto neprezentovali naše prodejny jako veganské, ačkoli mnoho z nás samotných jsou vegani či vegetariáni, recepty, které nabízíme k inspiraci jsou pouze veganské a náš sortiment je z 98% veganský.

A to je právě ono. Jsme přesvědčeni, že problém spočívá především v míře produkce a konzumace živočišných potravin. Pokud by jejich poměr vůči rostlinným potravinám odpovídal poměru našeho sortimentu – tedy pokud by se opět staly sváteční výjimečností, jako tomu bylo dříve, byla by situace v zemědělství zcela jiná – zmizely by velkochovy a masokombináty a poptávku by stačily pokrýt malé chovy s etičtějším přístupem.

I proto se již od počátku projektu například snažíme propagovat luštěniny jako rostlinnou alternativu k živočišným bílkovinám. Vnímáme totiž, že mnohem větší šanci máme přesvědčit většinovu populaci k omezení konzumace živočišných produktů pokud možno pozitivní a atraktivní formou komunikace (recepty, ochutnávky, zdravotní  a finanční benefity), než pokud ji budeme tlačit k rezolutní změně na nulu negativní, káravou či dokonce militantní formou komunikace. Negativistický přístup naopak budí kontraproduktivní reakce a nastavení mysli většinové populace proti veganství.

A pokud se nám podaří dosáhnout alespoň částečné redukce spotřeby majority, dosáhneme tím celkově mnohem větší změny, než pokud zůstane pouze u radikální “nespotřeby” minority.

Radikalita dle nás není nikdy vhodným přístupem, stejně jako je tomu u pojmu Zero Waste, kde – jak často zdůrazňujeme – nula v názvu není závaznou metou k dosažení, nýbrž ideálním symbolem, který má motivovat k dosažení redukce odpadu v co největší možné míře (která může být pro každého jiná).

 

Je nákup potravin do vlastních nádob v konvenčních obchodech podle zákona možný? Prodavačka odmítla dát zboží do vlastních obalů s tím, že podle zákona / z hygienických důvodů mi takto nic dát nemůže.

Podle průzkumu naší právní analytičky neexistuje v Česku žádné zákonné ustanovení, které by prodej potravin do vlastních obalů zakazovalo.

Ovšem u obchodů (zejména u větších) budou na vině tři faktory, proč zboží takto nechtějí vydávat:

 a) Neumožňují tzv. tarování, tedy odvažování nádoby zákazníka – ať už proto, že o této možnosti prostě ani nevědí, nebo protože jejich prioritou je maximalizace obratu a zisku a nechtějí si proto prodej tímto krokem “komplikovat”.

b) pokud by měl zákazník znečištěný obal a prodavač by to nepoznal, bude na straně prodejce odpovědnost za reklamaci a případné jiné nároky poškozeného zákazníka (včetně např. hospitalizace a náhrady ušlé újmy), což se zejména ty větší obchody bojí riskovat. Samozřejmě kontaminovat se může potravina i u prodejce, ale tam je pravděpodobnost menší a za tu samozřejmě obchod musí a chce ručit;

c) mohou to zakazovat vnitřní HACCP (hygienické) předpisy prodejce , aby nedošlo ke směšování produktů a materiálů prodejny s materiály zákazníků (tzn. aby třeba nečistý obal zákazníka neznečistil váhu prodejny) a nedošlo ke kontaminaci zboží nebo zařízení (obchod tím chrání sám sebe)

V principu tedy obchody nemají zákonný podklad pro zákaz prodeje do vlastních nádob, ale zejména ty větší to dělají z nevědomosti, pohodlnosti, maximalizace zisku či prevence teoretických hygienických problémů. Nenechte se však odradit – v takové situaci můžete:

- zavolat si provozního manažera a probrat záležitost s ním. Prodavači (hlavně ve větších obchodech) se často v této probematice neorientují či nejsou kompetentní ji řešit, proto vás raději odbydou s tím, že to není možné.

- napsat vaše vyjádření do knihy přání a stížností obchodu, případně se obrátit na jeho kontaktní adresu či linku

- motivovat k vyjádření tohoto požadavku své blízké či ostatní zákazníky – čím více lidí a čím častěji se jim s tímto požadavkem ozve, tím spíše mu vyjdou vstříct

 

 

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitním zbožím:

Bělehradská 96, Praha 2 (pouze trvanlivé potraviny)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 15:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6 (trvanlivé a čerstvé potraviny, drogerie, kosmetika)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 18:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta