Přejeme voňavý a křupavý rok 2016. Aneb jaký si ho upečeme, takový ho budeme mít. A pokud chcete, aby už první sousta měla grády, zastavte se od 5. 1. u nás, rozšiřujeme dále na Vaše přání plejádu koření o římský kmín či bílou hořčici. P. S.: V pondělí 4. 1. máme zavřeno, čeká nás zábavná věc zvaná novoroční inventura :)

Chtěli byste vidět Prahu zelenými brýlemi? Jenny a Aneta z Greenglasses vytváří průvodce zelenějším životem v Praze, hledají udržitelnější alternativy pro každý den, pro každou minutu - zahrnuté jsou nejrůznější oblasti - nakupování potravin, DIY, lokální a ekologické produkty i oblékání. Aby mohly pokračovat, zlepšovat poskytování informací a vytvořit zelenou mapu a kalendář událostí potřebují podporu.

Málokdo ji zná. Je jednou z nejstarších obilovin, výjimečná svým obsahem bílkovin, který ocení zejména vegetariáni a vegani. Quinoa. Tato stará kulturní plodina, původem z pohoří And, je dodnes hojně pěstována v Bolívii, Peru a Chile a díky svému excelentnímu nutričnímu složení se s úspěchem šíří po celém světě. Pro Inky byla životabudičem, protože vysoké množství vitaminů, minerálů a dalších živin účinně posiluje organismus. Snadno stravitelná, vhodná pro bezlepkovou dietu. Doporučujeme vegetariánům, kojícím ženám, dětem i sportovcům. Můžeme ji použít jako obměnu rýže nebo jáhel, vaří se asi 15 minut. Hodí se do salátů, polévek, jako příloha, pro přípravu kaší i dezertů.

K novému roku patří i bilancování. A tak se jako každá neziskovka obracíme za tím uplynulým, vzpomínáme a vyhodnocujeme. O některé z našich aktivit se s Vámi můžeme podělit díky jejich online záznamům, jakým je video z Budějovických ekonomických dnů, na které nás pozvala Ekonomická Fakulta JČU. Její osvícené vedení klade velký důraz na zelenou, udržitelnou a férovou ekonomiku, mimochodem jde o první fairtradeovou fakultu v ČR. Kromě Bezobalu se zde představil třeba zajímavý projekt Buď Sob či Fairtrade stezka. Spolupráce mezi námi a JČU bude pokračovat i letos v rámci našich výzkumných aktivit. Jak zaznělo z úst Petra - jsme rádi, že existují i ekonomové, kteří si uvědomují, že planeta není modrá, ani zelená...

Poznáte, co pro Vás máme nového? Celá zrna žita, pšenice a pohanky, vypěstovaná biodynamicky v jižních Čechách. Bio-dynamické zemědělství chápe přírodu a hospodaření celostně a sleduje ho v širších souvislostech - vlivu podnebí, půdy, postavení planet, Slunce a Měsíce, v souladu s nimi jsou prováděny práce vhodné pro daný čas. Bio-dynamické preparáty pro podporu životních sil se připravují podle speciálních postupů zesilujících účinky např. použitých bylin jako postřiku proti škůdcům. Více informací o zdravotní prospěšnosti jednotlivých zrn najdete v sekci O surovinách a o dodavateli si můžete přečíst na www.bemagro.cz

Znáte Martu Vencovskou? Asi ne. Přitom je to hrdinka. Tato osvícená paní se jednou rozhodla, že spolu se sousedy posbírá odpadky hromadící se u místních silnic. O pár let později už ji následuje přes 18 000 obyvatel Vysočiny a akce šíří i do dalších krajů, třeba v rámci iniciativy Ukliďme Česko, do níž se můžete zapojit letos v dubnu. Více se dozvíte v dokumentu Vysočina bez obalu, v němž figuruje i Bezobalu v roli toho, kdo řeší stejný problém, jen z opačné strany - tedy prevencí vzniku odpadu.

Přinášíme hitparádu naší lednové návštevnosti. Zjistíte z ní, kdy je nejlepší k nám zavítat, abyste si nákup co nejvíc užili a třeba si s námi i v klidu popovídali. Snažte se vyhnout zejména špičkám kolem poledne a mezi 17. až 19. hodinou. Nejklidněji naopak bývá mezi 9. - 11. a 13. - 14. hodinou. K dopoledním návštěvám chceme motivovat hlavně Vás, zasloužilé maminky na mateřské - pokud v únoru přijedete mezi 9. a 11. hodinou s kočárkem, řekněte si o 5% slevu!

Poznáte, co nám to tu cvičí spartakiádu? Správně, nedávno zabydlené novinky v našem sortimentu. V sestavě nastupují:
- Moruše bílá - plod pozapomenutého, dříve v našich končinách tradičního ovocného stromu, který je zdrojem vápníku a hořčíku v ideálním poměru.
- Kustovnice čínská (goji) - klenot čínské medicíny, označovaný za nejvýživnější plodinu planety.
- Makadamové oříšky (natural, nesolené) - jsou považovány za omlazující a ozdravují játra.

- Pistácie - posilující ořechy, které obsahují výjimečné množství vápníku, železa, mědi a vitaminu A.
Na značky!

Víte, že plastových odpadků bude brzy více než ryb v oceánech? Když už nás na stejnou hrozbou upozorňují nejen ekologové, ale i ekonomové, je na čase mít se na pozoru. Je to jeden z mnoha problematických důsledků toho, jak zúžený je v dnešní době náš spotřebitelský obzor - co vše leží mimo něj. Třeba i fakt, že po prvním použití ztrácí 95 procent všech plastových obalů svoji materiální hodnotu a v ekonomice se tak ztratí mezi 80 až 120 miliardami dolarů ročně.

Ekologové varují: Svět zaplaví plastové odpadky, v roce 2050 jich bude více než ryb v oceánech

Máme pro vás skvělý černý čaj od gruzínského farmáře Avta, z jeho rodinného políčka v oblasti Guria, Kvenobani. Ten, který si právě můžete u nás koupit je ze sklizně v květnu 2015, ručně sklízený, sušený při teplotě 90°C. Avtovou tradicí je jeho poctivý „anglán“ tedy silně černý čaj, který potom převzali Rusové. V chuti výrazně medový. Černý čaj pochází stejně jako čaj zelený, bílý a oolong z rostliny Camellia sinensis. Klíč k zdravotním přínosům čaje se skrývá v rozsáhlé skupině ochranných chemických látek, polyfenolech, které brání buňky našeho těla před poškozením včetně vážných onemocnění. Černý čaj obsahuje alkaloid tein podobný kofeinu, který má povzbuzující účinky. Po jídle tento čaj zlepšuje trávení.

Přáli jste si jedlou sodu a už je tady! Asi ji znáte jako součást prášku do pečiva a jako lék na pálení žáhy. Soda však v sobě skrývá velký potenciál i jako šikovný ekologický čistič do domácnosti s mnohostranným použitím. V kuchyni ji můžete použít například na odstranění pachů z obalů na potraviny, krájecího prkénka, z lednice, myčky na nádobí či usazenin z odpadů. Je vhodná také k čištění trouby a připáleného nádobí. Z jedlé sody se škrobem a kokosovým olejem si také můžete vyrobit domácí deodorant.

Snažíme se na našem dvorečku maximalizovat podíl české, příp. blízké evropské produkce. Zatím alespoň u surovin, které tu rostou. Například takové pohankové kroupy, oblíbená to poživatina Vás, kteří nejíte lepek, jste na raw stravě nebo se prostě jenom zdravě stravujete. Máme tedy v nabídce české bio (nebo biodynamické) pohankové kroupy a nově také české pohankové kroupy konvenční ze známého pohankového mlýna pana Šmajstrly (a stejně tak pohankovou mouku). K tomu nám přibyl i místní zelený hrách a už chystáme i jedno lokální makové překvapení.

Víte, že 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin? Vyhlásila ho OSN s cílem zvýšit povědomí o luštěninách, jejich významu pro udržitelnou výživu a ekologické zemědělství. I my se na osvětě podílíme a na jeho oslavu rozšiřujeme nabídku o výbornou černou drobnou čočku zvanou "beluga". Zkuste s ní tento skvělý recept.

Poznali jste ji? Máme další bezlepkovou mouku, která se často objevovala v naší knize přání - ke kukuřičné a pohankové přibyla i rýžová mouka hladká. Je ideální na pečení v kombinaci s dalšími moukami, těsto dobře pojí a zároveň přidá na stravitelnosti. V asijské kuchyni se používá k výrobě sladkých dezertů. Výborně poslouží také k zahuštění polévek či omáček.
Když bude zájem, rádi bychom v rozšiřování sortimentu bezlepkových mouk pokračovali. Napište nám do komentáře, jaké byste u nás rádi nakupovali.

Zde se nachází archiv novinek, newsletterů a výročních zpráv. Aktuality sledujte na našem facebooku.

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitním zbožím:

Bělehradská 96, Praha 2 (pouze trvanlivé potraviny)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 15:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6 (trvanlivé a čerstvé potraviny, drogerie, kosmetika)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 18:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta