Bezobalu shání posily!
newsletter č. 2


Vážení příznivci vážení,
nebojte, v dnešní době přeinformované nehodláme Vaše schránky plnit hromadou nevyžádaných mailů.
Maximálně jednou do měsíce Vám proto zašleme newsletter, v kterém shrneme to nejpodstatnější. Prozradíme co je u nás nového, co se chystá a také jak se můžete zapojit či nás podpořit, například poskytnutím zpětné vazby v rámci výzkumu, který by měl vést k vylepšení našich služeb a rozšíření bezobalové distribuce u nás.

Tentokrát se například dozvíte, že i Vy se můžete stát posilou našeho týmu, dočtete se o novinkách (nejen) v sortimentu i jak ovlivnit jeho rozšíření a také, že na Velký pátek a Velikonoční pondělí máme zavřeno.

Přejeme Vám příjemné čtení, poklidné Velikonoce a těšíme se na viděnou v naší bezobalové oáze v centru vyprahlé pouště.

 

Hledáme


stálé prodavače a dobrovolníky
finančního poradce
stážisty / praktikanty v rámci výzkumu

Prodavači a dobrovolníci

Dáváte přednost smysluplné práci před dolováním peněz? Jste komunikativní, milí, čistotní a manuálně zruční? Vaříte? Rádi mluvíte o jídle a zajímáte se o jeho zdravotní účinky? Vážíte si jeho hodnoty a přírodních zdrojů? Snažíte se neplýtvat a nevytvářet zbytečný odpad? Pokud jste při čtení předchozích řádků souhlasně přikyvovali, pak byste mohli být tím, koho hledáme.

Nabízíme práci v příjemném prostředí s milými návštěvníky Bezobalu, které spojuje vize alternativního, šetrného prodeje potravin s upřímným mezilidským kontaktem - tedy to, co nás odlišuje od všech supermarketů, samoobsluh a e-shopů.


Náplň práce
obsluha zákazníků, podávání uspokojivých odpovědí na jejich všetečné otázky, obsluha pokladny, doplňování zásob, úklid, vymývání nádob, přebírání nového zboží, účast na prezentačních / propagačních akcích a další.

Úvazky a co za to
(kromě dobrého pocitu ze smysluplné práce, který ale nenasytí)

Prodavači: částečný úvazek - ideálně dvě až tři odpoledne týdně (časem možná i více) výměnou za pevný plat + zpropitné (napůl s dobrovolníkem) a naše (již tak levné) kvalitní suroviny za nákupní (velkoobchodní) cenu.
Dobrovolníci: alespoň jedno odpoledne za 14 dní (předem závazně zamluvené) výměnou za naše (již tak levné) kvalitní suroviny za nákupní (velkoobchodní) cenu a zpropitné (napůl s prodavačem).


Máte zájem? Pročtěte si naše stránky, přijďte si k nám nakoupit a napište nám na prodavaci@bezobalu.org či dobrovolnici@bezobalu.org o sobě - co děláte a proč byste u nás chtěli prodávat. Můžete připojit i svůj životopis.

Budeme se na Vás těšit.

Finanční poradce

S čísly si příliš nerozumíme, proto hledáme někoho, kdo by nám s nimi pomáhal. Čím by měl disponovat? Ekonomickým myšlením a pokud možno i vzděláním a praxí, ideálně i zkušenostmi s neziskovým sektorem. Schopností strategicky plánovat a systematicky kontrolovat a koordinovat plnění finančního plánu. Umem přeložit účetničinu a daňařinu do češtiny neekonomicky fundovaným smrtelníkům. A také by měl fandit naší vizi.

Náplň práce
- Sestavení business plánu, průběžná kontrola jeho plnění
- Koordinace komunikace mezi účetní, daňovou poradkyní a ředitelem
- Kontrola a konzultace při čerpání grantů, přípravě smluv a větších finančních transakcí


Úvazek a co za to
Externí spolupráce v rozsahu cca 10 hodin měsíčně. Odměna přiměřená neziskovému sektoru a naše (již tak levné) kvalitní suroviny za nákupní (velkoobchodní) cenu.

Pokud máte zájem, napište nám na bezobalu@bezobalu.org s předmětem "finance" o sobě, své motivaci a připojte životopis.

Členové výzkumného týmu

- stážisti / praktikanti

Studujete či vystudovali jste sociologii, ekonomii, chemii, technickou, dopravní, potravinářskou či zemědělskou fakultu? Nebo pracujete či pracovali jste ve výzkumném ústavu působícím v jednom ze zmíněných oborů či máte zkušenost s prací v dozorových orgánech (SZPI, SVS, hygienické stanice)?

A chtěli byste se podílet na zajímavém, objevném a přínosném výzkumu, který přispěje k rozšíření šetrné distribuce v Česku? O chystaném výzkumu si přečtete více zde. Můžeme nabídnout akademický kredit a praxi, při větším zapojení případně i finanční kompenzaci. Pokud byste měli zájem se zapojit, napište nám na bezobalu@bezobalu.org s předmětem "vyzkum" v kterém z jeho pilířů vidíte příležitost pro spolupráci a připojte svůj akademický životopis.

Novinky v našem sortimentu

a jak přispět k jeho obměně...

Často se nás ptáte, co máme nového v prodeji, co se chystá a říkáte nám, co byste si rádi koupili bez obalu :-). V tom pokračujte! Na okně máme takový sešit, kam nám napíšete svá přání a my pak máme inspiraci, co shánět. Například onehdy se nás jedna maminka ptala, zda budeme prodávat kukuřičné lupínky. A ejhle, už tam jsou! A nebyli bychom to my, kdyby to byly jen tak obyčejné lupínky. Jsou vyrobené z organické kukuřice a bez soli a bez cukru, prostě jen tak na “přírodno” :-). Stačí zalít mlékem, třeba domácím mandlovým z našich mandlí natural a máte nejrychlejší snídani a energii do nového dne. Berte je třeba jako bezlepkovou náhražku za rýžové pukance, které jsme naopak ze sortimentu vyřadili, neb o ně nebyl velký zájem. Špaldové jsme zachovali.

Dorazily nám nové zásoby čokolády a dalších prvotřídních kakaových produktů z Čokoládovny Troubelice. Jak už je u nás zvykem, žádné úhledné tabulky v přebalu, ale poctivé kusance, hroudy a úlomky na váhu. Veškeré závislosti budou ukojeny již v polovině týdne, kdy dorazí další várka. Přijďte si smlsnout.
Také jsme začali s kořením. Jako první vlaštovka přilétla voňavá organická skořice z Indonésie a hned jste si ji oblíbili. Mizí tempem raketovým. Budeme pokračovat a vy nám řekněte, jaké koření používáte nejvíce, to nás zajímá. Je to pískavice? Ne? Nebo snad adžvan? Taky ne? Tak čertovo lejno? No, necháme se překvapit…

V reportáži ČT se dozvíte, že i naši ekologicky méně citliví spoluobčané se umí chovat šetrně k životnímu prostředí, mají-li k tomu třeba jen ekonomickou motivaci. Bezobalový koncept láká i ty, kdo chtějí touto cestou pouze ušetřit a časem přijdou na chuť i tomu, že nevytvářejí zbytečný odpad a nemusí tak často s košem. Druhým příkladem je tu spravedlivý systém odměňování třídících domácností v Mikulově - pokud chcete také takový, podepište petici organizace Arnika.

Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné jídlo. Philip Lymbery, odborník na souvislosti mezi spotřebou a stavem současného zemědělství v přednášce na půdě senátu ČR vysvětlil, proč je skutečná cena levných potravin vysoká: platíme za ně celkem třikrát, poprvé u kasy, po druhé z našich daní a po třetí vlastním zdravím i životním prostředím. Plýtvání jídlem, přírodními zdroji, dotacemi zemědělcům a zároveň nedostupnost kvalitních potravin, to jsou další důsledky neudržitelného potravinového systému. Hlavní moc vyvolat změnu přitom mají ti, kdo vytvářejí poptávku, tedy my - spotřebitelé. Volíme každý den, každou utracenou korunou. I proto je pro Bezobalu zásadní aktivitou osvěta vysvětlující rozdíl mezi cenou a hodnotou (tedy skutečnou, celkovou cenou) jídla.

A další novinky?

Věděli jste, že jsme nejobéznější zemí Evropy? Čímpak to asi bude? The Indipendent uveřejnil pozoruhodné statistiky zemí dle míry obezity, které jsou pro nás varovným signálem. V následujících postech se pak podíváme na to, jaké můžou být příčiny a jak může ke zlepšení naší pozice přispět i náš projekt.

Také přemýšlíte, co mají společného země s vysokou mírou obezity? Třeba Vám napoví návrh nových výživových směrnic amerického ministerstva zemědělství, který poprvé obsahuje doporučení k omezení konzumace masa (především červeného), vzhledem k vědeckým poznatkům o jeho účincích na lidské zdraví a životní prostředí. Navýšení poměru rostlinných oproti živočišným zdrojům bílkovin také u nás prosazuje například iniciativa Skutečně zdravá škola. I my se k němu ve spolupráci s výživovými odborníky snažíme přispět - od výběru sortimentu a receptů po osvětové aktivity.

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitním zbožím:

Bělehradská 96, Praha 2 (pouze trvanlivé potraviny)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 15:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6 (trvanlivé a čerstvé potraviny, drogerie, kosmetika)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 18:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta