Jáhly

Jáhly vznikají loupáním prosa. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, sacharidů, bílkovin i zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin, kterých obsahují více než ostatní obiloviny. Jsou bohaté na minerály – zejména hořčík, železo a mangan. Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny B1 a B2.

Jáhly patří mezi nejméně alergizující potraviny. Jsou velmi lehce stravitelné. Hodí se pro bezlepkovou dietu a stravu kojenců od čtvrtého měsíce.

Základní příprava
Vsypte do vroucí osolené vody s kapkou oleje, vařte bez míchání v poměru 1 : 2 (jáhly : voda).

Pohanka

Pohanka je nutričně vysoce hodnotná obilovina. Představuje skvělý zdroj rutinu, který léčí cévy, a cholinu, který prospívá játrům. Je významným zdrojem minerálních látek, vitaminů (B, C a E) a bílkovin.

Pohanka je přirozeně bezlepková, hodí se pro běžnou konzumaci zejména v zimním období. Posiluje imunitu. Je doporučována při praskání žilek na obličeji nebo při zvýšené krvácivosti (u žen v období menstruace).

Základní příprava
Pohanku důkladně propláchněte ve studené vodě. Na vaření použijte 1,5 dílu vody na 1 díl pohanky. Nikdy neslévejte, aby nedošlo ke ztrátě rutinu. Vařte 2–3 minuty v osolené vodě s kapkou oleje a 30 minut nechte dojít. Nemíchejte.

Rýže basmati natural

Přírodní rýže basmati má jemnou vůni a chuť. Je doporučována jako náhrada bílé rýže, protože obsahuje vyšší množství živin. Je přirozeně bezlepková. Má nízký obsah sodíku.

Základní příprava
Rýži opláchněte pod tekoucí vodou. Vařte v osolené vodě pod pokličkou 40–50 minut. Můžete přidat malou lžičku oleje. Poměr rýže a vody je 1 : 2.

Rýže basmati

Basmati je dlouhozrnný druh rýže, jejíž zrna se po uvaření nelepí. Rýže je přirozeně bezlepková a má velmi nízký obsah sodíku.

Základní příprava
Rýži důkladně propláchněte ve vlažné vodě. Dejte do hrnce a k 1 dílu rýže přidejte 1,5 dílu studené vody. Dejte na plamen a počkejte, až voda začne vařit. Poté stáhněte na nejnižší plamen a vařte asi 15–20 minut. Voda by se měla postupně vyvařit. Rýži promíchejte a nechte v hrnci ještě asi 5 minut dojít.

Rýže pestrobarevná

Směs „zdravých rýží“ – dlouhozrnné natural, červené a divoké indiánské. Je snadno stravitelná, vhodná pro bezlepkovou dietu. Chutná lahodně se zeleninou a jako příloha k luštěninám.

Základní příprava
Rýži propláchněte ve studené nebo vlažné vodě a vložte do čisté vody. Na mírném ohni vařte se špetkou soli 50–60 minut pod pokličkou. Poměr rýže a vody je 1 : 2.

Rýže arborio

 Její název pochází od italského města Arborio v údolí řeky Pádu, kde se hojně pěstuje. Má typický kulatý tvar. Při vaření vstřebává velké množství vody a výborně absorbuje chutě ostatních ingrediencí.  Po uvaření má velmi lepivou konzistenci, na povrchu je měkká a vláčná uvnitř zůstává příjemně pevná (al dente). Představuje základní surovinu, z které Italové připravují svá pověstná risotta.

Základní příprava

Rýže Arborio se nepropírá,  Nejprve ji necháme asi 5 minut osmažit s cibulkou na másle nebo olivovém oleji ve větším hrnci. Během smažení několikrát důkladně promícháváme. Rýži zalijeme trochou předem připraveného vývaru nebo bílým vínem a necháme tekutinu vsáknout. Vývar, popřípadě víno, se opakovaně dolévá po částech tak, aby se vždy téměř veškerá tekutina absorbovala či odpařila. Jakmile rýže tekutinu vsákne, přilijeme další část. Během vaření rýži důkladně promícháváme. Celková doba vaření je asi 20 minut. Správně uvařená rýže je tzv. "al dente".


Pšenice (biodynamická)

Podporuje růst, zvyšování hmotnosti a tvorbu tukové tkáně. Je vhodná pro osoby, které chtějí přibrat. Celé pšeničné zrno a výrobky z něj obsahují mnoho minerálních látek, vitaminů skupiny B, C, E a cenných olejů. Pozn.: toto terapeutické působení platí pro pšenici v podobě zrna, nikoliv pro průmyslové výrobky z pšeničné mouky.


Žito (biodynamické)

Nejbohatší zdroj vlákniny mezi obilovinami. Posiluje nervy a svaly, je prospěšné při léčbě aterosklerózy. Čistí krev, brání chudokrevnosti. Posiluje zuby.

Houbové rizoto

Doba přípravy: 35 minut, počet porcí 3 - 4

300 g  rýže Arborio, 2 lžíce másla, 2 stroužky česneku, oloupané, vcelku, 1 cibule na drobno nakrájená, 100 ml bílého vína, 20 g sušených hub (předem namočíme) nebo 150 g čerstvých hub (nejlépe hřib pravý), 50 g strouhaného sýra typu parmazán, 3 lžíce olivového oleje, 1 l horkého vývaru, sůl, případně pepř na dochucení

Na oleji osmahněte na drobno nakrájené houby (namočené předem sceďte). Osolte a dvacet minut poduste, aby houby byly měkké. Vývar nechte vřít na mírném plameni.

Ve větším kastrolu restujte na másle cibuli a celý česnek. Přidejte rýži a ze všech stran ji osmažte, až zesklovatí. Míchejte, ať se rýže nepřipálí. Česnek vyjměte a zalijte vínem. Naběračkou postupně dolévejte vývar, vždy jednu naběračku, nechat vstřebat, poté přidat další. Rýži občas promíchejte, aby se odlepila ode dna a nepřipálila se. Asi po dvaceti minutách bude rýže "al dente" - to je však stav ideální pro těstoviny, zatímco v pravém italském "risotto" by se měla rýže lehce "rozvařit", aby dosáhla mírné lepkavosti a krásně se tak snoubila s ostatními přísadami.

Na závěr vmíchejte houby, máslo a cca 25 g sýra. Zamíchejte, případně dochuťte solí případně pepřem a nechte dvě minuty odstát. Risotto podávejte posypané sýrem a s bílým vínem.

Další recepty z rýže arborio http://www.probio.cz/recepty/recepty-podle-surovin/recepty-z-ryze/

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitním zbožím:

Bělehradská 96, Praha 2 (pouze trvanlivé potraviny)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 15:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6 (trvanlivé a čerstvé potraviny, drogerie, kosmetika)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 18:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta