Len hnědý

Z pohledu výživové hodnoty jsou lněná semínka tzv. superpotravinou s obrovským zdravotním přínosem. Len má antivirové působení. Snižuje krevní tlak, vysoký cholesterol. Pomáhá při střevních a kožních potížích. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny je jeho pravidelná konzumace jednou z nejlepších prevencí zácpy.

Abyste ze lnu vytěžili zdravotní maximum, doporučujeme semínko namlít těsně před použitím. Pokud si melete do zásoby, uchovejte ho v ledničce a co nejdříve zkonzumujte.

Slunečnicové semínko

Slunečnicová semínka jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin, zdraví prospěšných tuků, minerálních látek a vitaminů (zejména vit. E). Semínka dokážou rychle hojit rány. Zlepšují činnost štítné žlázy. Fytosteroly v nich obsažené snižují škodlivý cholesterol v těle, posilují imunitu a jsou prevencí proti rakovině.

Orientační doba máčení a klíčení

Doba máčení: 8 hod., doba klíčení: 1–3 dny

Chia semínko

Chia jsou semena rostliny šalvěje hispánské. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, omega-3 mastných kyselin a vlákniny. Obsahují řadu antioxidantů a minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor).

Díky schopnosti vázat na sebe vodu pomáhají tělu zajistit hydrataci zevnitř, což je velmi důležité při sportovním výkonu a fyzické námaze. Mají pozitivní vliv na pokožku, vlasy a nehty. Snižují i hladinu krevního cukru a slouží jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním.

Konopné semínko

Konopná semínka jsou vysoce výživná se schopností dodat organismu potřebnou životní energii. Díky svým vlastnostem se využívají jako potravina při doplňkové léčbě rakoviny, revmatismu, kardiovaskulárních nemocí, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Prospívají lidem se slabým imunitním systémem. Pomáhají udržovat zdravou pleť, vlasy, posilují svalovou hmotu a paměť.

Jsou vhodná pro bezlepkovou dietu i pro těhotné a kojící ženy. Neobsahují žádné omamné látky.

Konopné semínko neloupané obsahuje bílkoviny nejvyšší kvality. Surová semínka lze přidávat do salátů a omáček a nakličovat.

Orientační doba máčení a klíčení

Doba máčení: 8 hod., doba klíčení: 3–5 dny

Quinoa

Tato stará kulturní plodina, původem z pohoří And, je dodnes hojně pěstována v Bolívii, Peru a Chile a díky svému excelentnímu nutričnímu složení se s úspěchem šíří po celém světě. Pro Inky byla životabudičem, protože vysoké množství vitaminů, minerálů a dalších živin účinně posiluje organismus.

Snadno stravitelná, vhodná pro bezlepkovou dietu. Doporučujeme vegetariánům, kojícím ženám, dětem i sportovcům.

Sezamové semínko

Sezamová semínka jsou výborným zdrojem snadno vstřebatelného vápníku. Obsahují také další významné minerální látky a vitaminy (hořčík, železo, vitaminy B, C, E), kvalitní rostlinné bílkoviny a zdravé tuky. Snižují „škodlivý“ cholesterol, jsou prevencí proti zhoubnému bujení buněk, pomáhají také při gynekologických a urologických infekcích.

Orientační doba máčení a klíčení

Doba máčení: 4–6 hod., doba klíčení: 1–2 dny

Dýňové semínko

Dýňová semínka jakožto skvělý zdroj komplexních živin vykazují pozoruhodné léčivé vlastnosti. Pravidelná konzumace se doporučuje zejména při onemocnění prostaty a kůže, při nemocech žaludku a střev i na zklidnění nervového systému. Jsou vhodným zdrojem přírodního zinku potřebného pro stavbu kostí a tělesných tkání.

Orientační doba máčení a klíčení

Doba máčení: 8 hod., doba klíčení: 1 den

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitním zbožím:

Bělehradská 96, Praha 2 (pouze trvanlivé potraviny)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 15:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6 (trvanlivé a čerstvé potraviny, drogerie, kosmetika)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 18:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta