Homo cucullus objeven v Česku!

Čeští vědci objevili nový článek evolučního řetězce navazující na druh Homo sapiens! Homo cucullus žil tak dlouho v sepjetí s jednorázovými obaly, až s nimi srostl a sám se stal jedním velkým obalem. Lidská evoluce se tak dále dělí na dva poddruhy - člověka obalového a bezobalového. Zde se o nich dozvíte více.

Kolik odpadu vytvoří lidé obaloví za rok?*

*statistiky komunálního odpadu v ČR, zdroj: ČSÚ 2016

ČLOVĚK OBALOVÝ

0
Kg

OBALOVÁ RODINA

0
Kg

ČESKÝ LID OBALOVÝ

0
Kg

Proč a jak se stát člověkem bezobalovým?

Bezobalový život přináší mnoho výhod. Šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku.

Člověk bezobalový

S sebou nosí složenou plátěnou tašku a v ní několik pytlíků. Jsou lehké a v batohu či kabelce mu nezaberou skoro žádné místo. Je tak vždy připraven tasit, ať už na trhu či v obchodě, a ubránit se přívalu plastu.

Nakupuje do svých obalů. Platí tak pouze za jídlo, a to jen v množství, které potřebuje. Nejraději nakupuje v bezobalových obchodech, jejichž rozšíření v Česku můžete právě teď podpořit. V těchto obchodech nemusí kupovat nadměrná akční balení, protože sleva je zde započítána v každém gramu.

Skladuje své zásoby v dózách ze spolehlivých materiálů (sklo, kvalitní plasty, nerez). Chrání tak své zdraví i potraviny. Suroviny nemusí přesypávat, skladuje je ve stejných dózách, do kterých je nakoupil. Tento životní styl se nazývá Zero Waste a více se o něm můžete dozvědět zde.

Člověk obalový

Je zvyklý, že všude dostane plastové tašky a sáčky “zdarma”. Obchodníci je však kupovat musí, proto je vždy započítali do ceny jejich zboží. Nyní už budou nově povinně (a upřímně) zpoplatněny.

Kupuje balené zboží, v jehož ceně jsou započítány i náklady spojené s jednorázovým obalem. Ty tvoří 10-60% ceny výrobku, což však výrobci ani prodejci uvádět nemusí.  Rád kupuje balení typu XXL či 3 + 1 zdarma, které však často končí nedojezené či zkažené v koši.

Má spižírnu plnou jednorázových balení. Ta jsou často vyráběna z levných plastů, z nichž se mohou do potravin uvolňovat nebezpečné toxiny. Suroviny v načatých baleních na jedno použití se navíc rychleji kazí a jsou vděčným útočištěm pro škůdce.

PODPOŘTE NÁS NA HITHITU

Vyberte si odměnu a přispějte nebo sdílejte mezi známe.
Pomůžete tak rozšířit možnost bezobalového nákupu do celého Česka!
Sbírka běží od 4. 4. do 19. 5. 2017

Kdo za kampaní stojí?

Bezobalu je nezisková organizace, která v Česku šíří koncept Zero Waste – tedy předcházení vzniku odpadu.

Co děláme?
Inspirujeme veřejnost, aby se zapojila do Zero Waste filosofie, a proto komunikujeme s médii, přednášíme na společenských akcích i ve školách. V roce 2016 jsme pod záštitou MŽP upořádali sérii akcí Bezobalu o Zero Waste a iniciovali vydání knihy Domácnost bez odpaduProvozujeme testovací prodejnu, kde si nakoupíte kvalitní potraviny do znovupoužitelných obalů.

PARTNEŘI

Kontakt

Petr Hanzel – Koordinátor kampaně
E-Mail: media@bezobalu.org
Web: www.bezobalu.org

Press kit s fotografiemi a infografikou v tiskové kvalitě.

Facebook

[custom-facebook-feed]