POČÁTKY BEZOBALU V ČECHÁCH

Z Bělehradské se posouváme na další úroveň

Píše se rok 2020. Letos jsme otevřeli třetí prodejnu Bezobalu v Praze. V republice najdete zhruba stovku obchodů s podobným zaměřením. Před pouhými sedmi lety si přitom s možností prodávat zboží bez zbytečných obalů nikdo nevěděl rady. Žádný z obchodníků, ani legislativa nebo dodavatelé.
Bylo tedy vcelku statečné, vrhnout se do neprobádaných vod. Ale stálo za to, vydat se na dobrodružnou cestu, objevovat, pátrat a otevřít malinkatou prodejnu schovanou ve dvorku v Bělehradské ulici, která je zároveň

PRVNÍ BEZOBALOVOU PRODEJNOU V ČESKÉ REPUBLICE.

Od té chvíle objevujeme nové dodavatele, rozšiřujeme sortiment, vymýšlíme zlepšováky a šíříme myšlenku zero waste mezi další lidi. Máme za sebou léta práce a vývoje a díky tomu důvod k radosti, protože vám dokážeme nabídnout lepší služby, širší sortiment i pohodlnější nákup. Přitom tenkrát, v roce 2014, bychom se možná jen těžko odvážili snít o samoobslužných prodejnách, širokém zájmu veřejnosti o zero waste témata nebo šesti stech položkách sortimentu. Šest let testování a vývoje nás dovádí na místo, kde se těžko obejdeme bez úsměvu a nevěřícího kroucení hlavou, když se mluví o tom:

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Testovací prodejnu v Bělehradské ulici zná většina lidí jako první milník. Semínko bezobalového prodeje se ale klubalo na svět už dva roky před jejím otevřením. Prvně se potraviny bez obalu rozdělovaly z balení mezi spřátelené rodiny v obývacím pokoji jednoho ze zakladatelů. Později došlo i na kočárkárnu. Lepší, než čekat, co na to řeknou sousedi ;-), bylo vykročit z bubliny a nabídnout možnost nákupu dalším lidem s podobnými hodnotami.
Hlavy zakladatelů plnily otázky. Kolika lidem dokážeme říct o možnosti bezobalového nákupu. Bude v tom hodnota pro dostatek z nich? A když ano, zvládneme nabídnout dost zboží a všechny obsloužit?

LŮNO ČESKÉHO ZERO WASTE

Legislativní úprava se vyrýsovala, přicházely první odpovědi, odstartovala řada jednání s dodavateli. Bělehradská se stala hnízdem podobně smýšlejících lidí a zájem o Bezobalu se šířil rychle. V prodejně ve dvorku bylo živo – probíhaly tu exkurze škol i firem, workshopy, rozhovory s médii, příprava obaláků pro kampaň „Co se mi stalo“ i výroba potřebného vybavení. Čekaly nás i vzácné události jako návštěva neziskové organizace z Thajska, hostili jsme ikonu zero waste Beu Johnson, mluvili o nakupování bez obalu v rozhovoru pro DVTV s Martinem Veselovským.
Ukázalo se, že nakupování bez obalu a šetrné zacházení se zdroji má smysl. Tolik z nás zajímá, co se děje při vzniku potravin a kosmetiky, nebo co stojí za vznikem jejich obalu a co se s ním stane po použití. A hlavně, jaký to všechno má dlouhodobý dopad.
Pro myšlenky Bezobalu se nadchlo množství lidí. Spousta z nich se stala zároveň zákazníkem, pracovníkem, dobrovolníkem a/nebo investorem. Vznikla neuvěřitelná komunita, stále se rozšiřující skupina lidí, která šíří myšlenky zero waste života a šetrného nakupování dál a postupně nakazila tímto smýšlením kus společnosti.
Podporu hodnotám Bezobalu byla vyjádřena mnohokrát. Mimo jiné to bylo v roce 2017 při 4. největší kampani do té doby pořádané na Hit Hit. Díky prostředkům z kampaně se podařilo otevřít

PRVNÍ SAMOOBSLUŽNOU BEZOBALOVOU PRODEJNU V ČECHÁCH.

SVĚT PLNÝ MOŽNOSTÍ

Ukázalo se, že možnosti samoobsluhy otevírají dveře novým zákazníkům a umožňují poskytovat bohatý sortiment zboží. Objevili jsme spoustu skvělých věcí, kterými násypníky a regály naplnit. Vybírat si teď můžete z těměř sedmi set druhů potravin, ekodrogerie a přírodní kosmetiky. Samým nadšením jsme novinkami plnili i testovací obslužnou prodejnu. Ta po nějaké době ale praskala ve švech a přesto jsme vás leckdy museli zklamat, hlavně, když jste si přišli pro drogerii, kosmetiku, nebo čerstvé zboží.

OTESTOVÁNO

S úctou ke kořenům a velkou pokorou můžeme říct, že jsme ušli kus cesty a nejednou překonali své vlastní koncepty.
Je čas opustit testovací model obslužné prodejny a dopřát vám kompletní sortiment, lepší otevírací dobu i příjemnější dostupnost.
S posledním lednovým dnem proto necháme ve dvorku bariéru zamčených dveří a nevyhovující kapacitu prodejny. Pečlivě sbalíme úsměvy, přívětivý přístup a enviro hodnoty a přesuneme se s nimi do samoobslužných prodejen v Radhošťské ulici a na Hradčanské. Budeme tam očekávat všechny známé tváře, které jsme vídali v navždy první bezobalové prodejně v Bělehradské a užívat si radost z toho, že už nás nedělí zamčené dveře a vy si můžete odnést cokoli, co potřebujete, včetně chlazeného zboží, mléčných výrobků, stáčené ekodrogerie a přírodní kosmetiky.

POSLEDNÍ ZVONĚNÍ

Nejdřív ale chceme zákazníky prodejny v Bělehradské pozvat na “poslední zvonění”. Testovací prodejna bude otevřená do 31. 1. 2020. To je současně den, kdy můžete naposledy zazvonit, projít do dvorku a do obchůdku, kde se začaly psát dějiny bezobalového prodeje v Čechách. Vyjádříte tím podporu a odhodlání, že s námi máte zájem psát i jejich další kapitolu.
Děkujeme všem, kteří drží pěsti šetrnému nakupování a preferují zero waste životní styl. Děkujeme všem, kteří jsou spolu s námi z Bezobalu na cestě za udržitelným životem. Velký dík patří těm, kteří nás podporují dobrým slovem, finančně i vlastní energií.