Zajímáš se o jídlo, jeho původ, kvalitu a jakou po sobě zanechá stopu? V Bezobalu se zabýváme prevencí vzniku odpadu a osvětou v oblasti spotřebitelského chování. Ukazujeme trhu, že cena není jediným měřítkem a šíříme do kontextu zasazené informace o trhu potravin a spotřebního zboží. Naším cílem je napomoci rozvoji odpovědné společnosti, která bude šetrně a udržitelně zacházet se zdroji.
Co Tě u nás čeká?
Koho hledáme?
Co Ti nabízíme?
Zajímá Tě víc?
Kontaktuj Lenku na lenka.prochazkova@bezobalu.org. Ozveme se Ti co nejdřív!
Zajímáš se o jídlo, jeho původ, kvalitu a jakou po sobě zanechá stopu? V Bezobalu se zabýváme prevencí vzniku odpadu a osvětou v oblasti spotřebitelského chování. Ukazujeme trhu, že cena není jediným měřítkem a šíříme do kontextu zasazené informace o trhu potravin a spotřebního zboží. Naším cílem je napomoci rozvoji odpovědné společnosti, která bude šetrně a udržitelně zacházet se zdroji.
Co Tě u nás čeká?
Koho hledáme?
Co Ti nabízíme?
Zajímá Tě víc?
Kontaktuj Ondru na ondrej.tesar@bezobalu.org. Ozveme se Ti co nejdřív!
Chcete podpořit naši osvětovou činnost nebo se s námi podílet na realizaci projektů, které v rámci předcházení vzniku odpadu realizujeme? Rádi s Vámi probereme naše potřeby a možnosti.
Ozvěte se nám na: veronika.novackova@bezobalu.org
Podílejte se na osvětě žáků základních a středních škol. V rámci realizace projektových dnů na téma Zero Waste, hledáme zájemce z řad studentů vysokých škol, ideálně se zaměřením na environmentální tématiku, kteří mají pedagogické schopnosti a zkušenosti.
V jarních měsících budeme realizovat projektové dny na pražských základních a středních školách, čímž chceme dát nahlédnout pod pokličku zero waste a motivovat studenty k tomu, aby přemýšleli o tom, co je dobré pro nás i planetu. Hledáme pro projekt Zero waste ambasador právě ty z vás, kteří společně s námi chtějí šířit myšlenku bezodpadového života, vzdělávat sebe a zároveň i další generace školáků.
Ideální ambasador by měl:
– mít zkušenosti s prací s dětmi – být student pedagogiky, mít pedagogické vzdělání nebo se věnovat práci s mládeží skrze volnočasové aktivity,
– zajímat se o zero waste způsob života
– být motivovaný vytvářet metodickou příručku
– podílet se na nově vznikajícím projektu
– být časově flexibilní v daných termínech
Harmonogram projektu:
8.1.-29.1. 2019: Příjem přihlášek ambasadorů
4.2. & 11.2.: Exkurze plus školení ambasadorů – je třeba alespoň jeden termín mít volný a zúčastnit se
10.2.-28.2.: Tvoříme metodiku – jedno odpolední setkání plus práce v menších skupinách
1.3.-30.4. Lektorujeme na základních a středních školách, každý ambasador odlektoruje minimálně jeden projektový den
Květen: reflexe a zpětná vazba
Že to na Vás sedí? Pak hledáme právě Vás!
Pokud to myslíte vážně, vyplňte tento dotazník a natočte nám o sobě video o tom, co děláte, co vás baví a jak praktikujete zero waste ve vašem životě a zašlete nám ho společně s formulářem nejpozději 20. 2. 2019.
Těšíme se na společné lektorování!
Staňte se naším dobrovolníkem. Sdílejte naše hodnoty, pomáhejte na akcích, které organizujeme, podílejte se na šíření našich osvětových aktivit. Spolupracujte s námi podle vlastních časových možností.
Těšíme se na Vás, ozvěte se na mail: pavla.svecova@bezobalu.org
Máte zájem o program pro svoje zaměstnance nebo vaší akci přesně podle vašich potřeb?
Ozvěte se nám na: bezobalu@bezobalu.org.
Společně zjistíme, co by se pro vás hodilo nejlépe.
Nabízíme:
Je vám životní styl Zero Waste blízký, ale nevíte, kde začít? Připadá vám to složité? Na našem workshopu zjistíte, jak na to. Registrujte se na adrese workshopy@bezobalu.org
Provedeme vás od snídaně po večeři, od kuchyně, přes koupelnu až do práce. Dozvíte se, jak to v praxi může vypadat, aby změna byla příjemná a dlouhodobě udržitelná. Proč vlastně takovou změnu udělat a jak být třeba i inspirací pro okolí.
Workshop se koná v prodejně Bezobalu Hradčanská (Pod Kaštany 5, Praha 6). Trvá cca 3 hodiny a je zaměřený především prakticky, s návodem na konkrétní tipy, jak zavést změny, které reálně povedou k eliminaci odpadu. V rámci přednášky na vás bude čekat malé pohoštění a také budete mít možnost vyrobit si vlastní přírodní kosmetické či drogistické produkty. Na závěr si můžete v klidu nakoupit do vlastních obalů a využít rady zkušeného prodavače.
Cena je 900 Kč/os.
Přednášíme na školách, konferencích a společenských akcích – o Zero Waste, prevenci vzniku odpadu, bezobalové distribuci, o příběhu našeho projektu v kontextu společensky prospěšného podnikání. Na jedné z prodejen hostujeme exkurze škol a zájmových skupin.
Pokud máte zájem domluvit se na přednášce či exkurzi, ozvěte se na email: bezobalu@bezobalu.org
Pro zájemce o otevření bezobalového obchodu či pro již vzniklé bezobalové obchody.
Více informací a zápis do databáze zájemců zde: skoleni@bezobalu.org
V rámci projektu Bezobalová republika jsme vytvořili Manuál pro zájemce o otevření bezobalového obchodu. Jedná se o volně dostupnou příručku, která obsahuje teoretické základy potřebné pro otevření a vedení bezobalové prodejny.
V návaznosti na manuál jsme připravili dvoudenní školení, na kterém se do hloubky a na názorných příkladech seznámíte se všemi oblastmi, které jsou se založením a provozem bezobalového obchodu spjaty.
“Bezobalový prodej je v České republice stále velká novinka a není příliš zdrojů, kde zjistit o tomto konceptu více. Jsme rádi, že školení přístup k žádaným informacím poskytuje. Účastníci se díky školení dozvěděli mnoho informací z oblasti fungování bezobalového obchodu přímo z praxe. Velmi mile nás překvapila především profesionalita a otevřenost všech přednášejících, kteří neváhali prokládat teoretické informace praktickými příklady či ukázkami.”
Jan a Šárka Petrovičovi, Praha (absolventi školení v lednu 2018)
„Školení mi dost pomohlo, i když jsem už hodně věcí věděla, protože jsme měli pár týdnů do otvíračky. Přesto jsem načerpala spoustu informací, které bych jinde získala jen stěží, nebo vůbec. Dostala jsem dostatek rad a tipů, takže konečná fáze příprav před otevřením byla mnohem jednodušší.“
Markéta Svobodová, Dno pytle, Opava. (Absolventka pilotního školení 2017)
“Nejvíc si cením rad přímo z provozu, protože takovéto zkušenosti se sbírají asi nejdéle a na školení mi bylo zodpovězeno všechno, na co jsem se zeptal. Hodně mi pak pomohla hlavně část o hygieně, kde bych jinak dost tápal. Obchod Bio Koko v Děčíně fungoval před školením jako zdravá výživa, nyní plynule přecházíme do bezobalového prodeje.”
Martin Šoško; Bio Koko, Děčín. (Absolvent pilotního školení 2017)
K Bezobalu, tehdy ještě v plenkách, jsem přišla na konci roku 2014 s nabídkou právní pomoci a působím zde dodnes. Téma redukce odpadů a myšlenka nákupu do vlastních obalů mi připadala již tenkrát přelomová a viděla jsem v ní značnou perspektivu, jak přispět k alespoň částečnému odbřemenění naší planety. Trend vzniku bezobalových obchodů je v České republice na vzestupu a jsem ráda, že mohu být jeho funkční součástí. V Bezobalu působím jako právní analytik, zajišťuji komunikaci s dotčenými orgány státní správy, zodpovídám za bezproblémový chod Bezobalu po právní stránce a v neposlední řadě jsem předsedou dozorčí rady.
Baví mě, když mi věci, které dělám, dávají smysl. Taky mám ráda, když druhým lidem můžu přiblížit globální souvislosti, ukázat, že svět není černobílý a že každý z nás může drobnou věcí, návykem nebo šířením informací přiložit ruku k dílu. Stejně tak to bylo se mnou a Bezobalem. Chtěla jsem vedle svojí práce, kde hodně používám hlavu, mít taky něco, kde vypnu a budu sypat vločky, čočku a hrách podobně naladěným lidem. Z občasného dobrovolnictví se ale postupem času vyklubala spolupráce většího rozsahu – starám se o dobrovolníky, přednášky pro školy a akce pro veřejnost. Komunita kolem Bezobalu je pro mě totiž ostrůvkem pozitivní deviace, velkých vizí a fajn lidí.
Kladení si otázek ke mně patří stejně tak jako mé ruce nebo oči. Během svého studia filosofie jsem se navíc naučila nespokojit se s tím, co je mi předkládáno zvenčí, jako s absolutní pravdou. Namísto toho se snažím hledat možná řešení, kde se dá. Bezobalu mě krátce po svém vzniku zaujalo tím, že mi jedno takové řešení nabízelo v celé své kráse. A přiznejme si, kdo by nechtěl patřit k partě nadšených lidí, kteří posouvají své ekologické vize z osobní roviny do oblasti veřejné, a tím měnit společenské návyky jako takové? Od roku 2014 jsem v Bezobalu vyzkoušela mnoho činností, své místo jsem však našla v organizačně-kreativní složce – coby projektová manažerka se starám o hladký chod našich projektů, včetně šíření našich zkušeností formou školení pro zájemce o otevření bezobalového obchodu. A pokud je někdy potřeba zapracovat na vizuální stránce našich prodejen, ráda přiložím ruku k dílu.
Mým velkým zájmem je již spoustu let zdravý životní styl. K tomu se později přidal zájem o to, jakým způsobem jsou potraviny pěstovány a produkovány a jaký vliv mají mé každodenní návyky na životní prostředí. Na Bezobalu jsem narazila náhodou a myšlenkou jsem se ihned nadchla. Začala jsem tu nakupovat a stále víc propadala myšlence nulového odpadu i v jiných oblastech svého života. Jednoho dne jsem přišla na pravidelný bezobalový nákup a dozvěděla se, že se hledají noví prodavači. Dlouho už jsem chtěla dělat něco smysluplného, s přesahem. S nadšením jsem v Bezobalu začala pracovat a nadšená jsem dodnes. Prodejní asistentku dělám stále a zároveň se jako asistentka provozní manažerky podílím na činnostech souvisejících s hladkým chodem naší prodejny na Hradčanské. Konečně dělám něco, co má pro mě opravdový smysl, s lidmi, na které nedám dopustit.
Do Bezobalu jsem se dostala jako dobrovolník, kdy jsem si potřebovala odpočinout od hromad odpadků, které jsem jako noční recepční každodenně vynášela z jednoho australského hostelu. Jak jsem se totiž od místních dozvěděla, mají velkou zemi a málo obyvatel, takže odpadky můžou zakopávat do země. To se mi nezdálo jako moc super řešení, tak jsem se šla poohlédnout, jak to dělají v Bezobalu. Stala jsem se prodavačkou-sypačkou, záhy jsem povýšila na šéfku kompostu a pak už to byl jen malý krůček k asistentce provozní. Vystřídala jsem velké množství různých prací od práce v hostelech k ježdění traktorem v jablečných sadech. Práce mi určuje náladu a přináší spoustu emocí. Díky těm předchozím jsem získala nadhled, ale ne směr. Ten až teď. Ono je fajn, když pak člověk konečně najde něco, co mu přinese takovou náladu a emoce, že už nechce hledat dál.
K Bezobalu jsem se dostala díky inzerátu hledajícího prodavače, znělo to jako zajímavá a smysluplná brigáda na jedno odpoledne týdně, ideální při rodičovské dovolené. To jsem ještě netušila, že to bude zamilování se na první pohled. Skvělý projekt, plný nadšených lidí, jak kolegů tak zákazníků, jídlo, které přestává být anonymním obsahem v pytlíku, ale důvěrným, voňavým a chutným známým a nepřeberný zdroj zerowastových vychytávek, díky kterým je můj život bezobalovější. Od té doby už uplynula nějaká doba, Bezobalu se mi vrylo do života a já se mezitím posunula do pozice provozní manažerky obou našich prodejen.
Rád vím, co jím a proč je to prospěšné pro mé tělo i ducha. Vybírám zboží do našich obchodu a protože ho sám jím, musí splňovat jak kritérium bezobalovosti, tak nesmí při jeho vzniku vysávat zdroje jak přírodní, tak lidské. Mám rád skutečné hory a ne hory plastu, které moje rodina dříve produkovala při každém obědu či večeři. S tímto jsem do projektu vstupoval a mám radost z toho, že můžu to stejné umožňovat našim zákazníkům a zároveň inspirovat další nadšence, kteří u nás otevírají podobné obchody. Jsem zakladatel projektu a manažer obchodu.
Do týmu jsem se přidal v roce 2016, když jsem se poprvé seznámil s myšlenkou Zero Waste. V té době jsem hledal smysluplné využití svých dovedností a Bezobalu naopak potřebovalo posilu právě v oblasti, která je mojí silnou stránkou. Věnuji se především rozvoji businessu a financím. Často také zastávám roli člověka, který vznosné myšlenky usazuje do reality trhu a strukturuje a plánuje tak, aby byly realizovatelné.
Na projektu mne baví motivovaný a nadšený kolektiv a úspěch v realizaci velké tržní změny, kterého jsme společně dosáhli.
Změna je život. S narozením dětí to platí dvojnásob. Do popředí se dostávají hodnoty, které byly do té doby spíše upozaděné. Hledání smysluplného přesahu mých dalších kroků bylo jen jasným vyústěním. Přirozené prožívání mateřství mne nakonec dovedlo k podobně přirozené myšlence, kterou byla podpora vzniku iniciativy, jež si kladla za cíl prosadit v Česku bezobalové nakupování. S narozením druhého dítěte jsem se na nějakou dobu odmlčela a z povzdálí sledovala a fandila rozjezdu prvního bezobalového obchodu, který vznikal pod taktovkou mých přátel. Já jsem se mezi tím věnovala dětem a svou sílu a prožívání vložila do rozjezdu lesní mateřské školky. Po 4 letech nastal čas na změnu, Bezobalu potřebovalo ředitele a já jsem byla připravená věnovat mu svůj čas a energii. Nadšení z minimalismu, zero waste přístupu a bezobalového života se snažím přenášet nejen na svou rodinu, ale i na všechny členy našeho týmu. Mým úkolem je starat se o strategický rozvoj organizace, rozvíjet její neziskovou část a sledovat nastavení vizí a cílů, za kterými společně směřujeme. Mám radost, že se nám myšlenku zero waste daří šířit mezi veřejnost. Mám radost, že moje děti rozumí tomu, co dělám a proč to dělám.