INFORMAČNÍ PLATFORMA ŽIJ UDRŽITELNĚ

Žij udržitelně již dnes. Jak na to, vám prozradíme na naší nové informační platformě.

Nová informační platforma Žij udržitelně je plná inspirací, příkladů i konkrétních příležitostí, jak pozitivně měnit zvyky, jak efektivně snižovat množství odpadu, které produkují a jak přistupovat ke zdrojům a naplňovat své potřeby šetrně a ekologicky. 

Na tomto webovém portále jsou naše předávané informace, tipy a zkušenosti snadno dohledatelné a hlavně neomezeně k dispozici. Je možné se k nim vracet a stavět na nich. Jednotlivé informace jsou doplněné o zdroje i kontext a jsou navázány i na další platformy a autory.

Životní styl zero waste dnes již není žádným neznámým tématem a již nějaký čas napomáhá řešit stávající situaci nakládání s odpady, kde se recyklace dlouhodobě jeví jako nedostatečná. Přesto jsou určitě stále takoví lidé, kteří si nejsou jistí v kramflecích, začínají opakovaně a znovu nebo prostě jen neví, kde nastartovat či jak pokračovat. Platforma Žij udržitelně je připravena jak pro zero waste amatéry, tak pro ty, kterým se domácí koš už přestal plnit. Lidé, kteří se začnou zajímat o minimalizaci odpadu nebo šetrnější životní styl, ocení různé v kontextu tématu komplexní informace.

Cílem portálu je tvořit a podporovat šetrné a ohleduplné vzorce jednání. Žij udržitelně se věnuje jak celému kontextu odpadové tématiky, vlivu spotřebitelského chování, tak konkrétním tipům pro šetrné nákupy, zero waste cestování, podporu znovu použitelných obalů nebo zamezení plýtvání. Obsahuje fakta ohledně produkce a nakládání s odpady, dále také nápady a cesty k tomu, jak vlastní produkci odpadu snižovat v domácnosti, při pohybu ve městě, v rodinném životě, nebo v průběhu mateřství. S pokrokem v těchto oblastech často dochází k zájmu o kontext vzniku spotřebitelského zboží (zda má či nemá negativní vliv na životní prostředí a jaký) nebo o důsledky jeho užívání (např. vliv na lidské zdraví u konzumace konvenčně pěstovaných potravin, nebo vliv na zdraví a životní prostředí u kosmetiky a drogerie).

Do obsahové části zahrnujeme i naše zkušenosti s účinností změn, které nabízíme a pozitivní motivaci k realizaci jednotlivých kroků. Před šesti lety neexistovaly v ČR bezobalové obchody a dnes jich je tu, i díky naší práci, na stovku. Před nedávnem byla káva do vlastního šálku problém, dnes dostanete za vlastní šálek slevu. Díky našim dlouhodobým a aktivním snahám roste počet dodavatelů, kteří umějí a leckdy vítají možnost bezobalových dodávek.

Věříme, že platforma Žij udržitelně může fungovat jako nenásilný prostředek osvěty, kdy myšlenky zero waste a jejich konkrétní využití v každodenních situacích nabízí organizace na toto téma zaměřená. Věříme v obrovský dopad tohoto způsobu předávání myšlenek.

Tato platforma mohla vzniknout díky podpoře hlavního města Prahy a díky podpoře vás fanoušků udržitelného životního stylu. Pokud vás platforma inspiruje a rádi byste četli více článků, podpořte rozvoj, údržbu a náš redakční tým.

Přispějte na vznik informační platformy Žij udržitelně

 

Naše projekty