KONFERENCE BEZOBALU O ZERO WASTE

Uspořádali jsme první českou konferenci o zero waste, kde vystoupila i světoznámá propagátorka Bea Johnson.

Stěžejní osvětovou aktivitou byla námi pořádaná série akcí Bezobalu o zero waste, pro kterou jsme získali záštitu Ministerstva životního prostředí. V rámci ní se konalo pět eventů – mezinárodní konference, tři tématické workshopy a křest českého překladu knihy Zero waste home.

Ve vyprodaném hlavním sále pražské Národní technické knihovny jsme 7. 6. 2016 uspořádali první českou konferenci o zero waste, tedy bezodpadovém konceptu a odstartovali tak sérii akcí Bezobalu o zero waste.

Na konferenci vystoupila v české premiéře světoznámá propagátorka konceptu zero waste, Bea Johnson, Petr Hanzel spoluzakladatel Bezobalu, ekonom Tomáš Sedláček, Marie Plojharová ze Zachraň jídlo, Radka Pokorná z Kokozy a další, kteří se tomuto tématu věnují v česku. Celý program byl živě přenášen na webu a facebooku Bezobalu a je nadále dostupný zdarma online. Díky naší PR kampani a tiskové konferenci zaznamenala celá série akcí výraznou mediální odezvu a zúčastnily se jí desítky novinářů.

Bea Johnson ještě před svým večerním vystoupením poskytla novinářům celkem 12 rozhovorů a spolu s nimi navštívila testovací obchod Bezobalu. Ve své přednášce pak převyprávěla pozoruhodný příběh své čtyřčlenné rodiny, se kterou od roku 2008 žije tak, že se jejich roční odpad vejde do jedné zavařovací sklenice. Vysvětlila, jakými kroky se jim podařilo zkrotit roční produkci odpadu a jaké výhody tato postupná změna životního stylu celé rodině přinesla – zdravější život a úsporu peněz i času, díky čemuž mají více společných zážitků a radosti.

Petr Hanzel z Bezobalu ve své prezentaci poukázal na fenomén zúženého obzoru spotřebitele, který si odvykl vnímat příběh zboží a dopady svého tržního chování v širších souvislostech. Nastínil také komunikační strategii a plány Bezobalu směřující právě k rozšíření spotřebitelského i podnikatelského obzoru a také bezodpadových obchodů v česku.

Tomáš Sedláček na konferenci promluvil o zajímavých ekonomicko-filozofických souvislostech konzumního způsobu života.

Pásmo českých řečníků představilo i tři osobní příběhy v kostce, které ukázaly, že žít bez odpadu lze i u nás. Za všechny jmenujme Tomáše Hajzlera, který ukázal, že cesta k minimalizaci ekologické stopy domácnosti, na kterou se svou čtyřčlennou rodinou nastoupil, může být i zábavná. Díky konferenci se nám také podařilo prostředkovat mezi ním a Beou Johnson domluvu na přeložení a vydání světového bestselleru knihy Zero waste home v české verzi, kterou máme dostupnou na našich obchodech.

Dalšímu předávání praktických zkušeností ze zero waste života a informací o odpadovém hospodářství vám chceme předávat prostřednictvím informační platformy ŽIJ UDRŽITELNĚ

.

Přispějte na chod informační platformy Žij udržitelně

 

Naše projekty