OBALOVÁ KALKULAČKA

Zjistěte, kolik odpadu šetříte⁠ s webovou aplikací Obalová kalkulačka.

Zákazníci Bezobalu ušetřili za jediný rok přes tři tisíce 120litrových popelnic odpadu –⁠ to znamená 15,5 tun odpadků, které nemusely skončit na skládce. Výpočtem množství odpadu, který ušetřili naši to ale nekončí. Nyní nabízíme každému možnost měřit svůj pozitivní dopad na životní prostředí. Webová aplikace Obalová kalkulačka spočítá, kolik odpadu její uživatelé ušetřili při nákupu v bezobalovém obchodě, supermarketu, drogerii, nebo v obyčejné večerce. Shromáždí údaje z nákupů, dodá tipy na další zlepšení a umožní pochlubit se o svých pokrocích na sociálních sítích. Právě čísla totiž mohou leckoho motivovat k dalším krokům.

Aplikace poskytuje motivující zpětnou vazbu o průběžných i celkových výsledcích ušetřeného odpadu a také srovnání s průměrnou spotřebou podle Ministerstva životního prostředí (průměrně je v ČR vyprodukováno 544 kg komunálního odpadu na osobu za rok 2018). Součástí aplikace je i sekce o radách a tipech, jak se dopracovat k šetrnějšímu životnímu stylu. Funguje v ní vizuální propojení mezi objemem ušetřeného odpadu a čistotou přírody, která tvoří grafické prostředí kalkulačky.

Použití je jednoduché. Stačí zadat částku, kterou jste zaplatili v obchodě s nebaleným zbožím, nebo počet sáčků a tašek, kterým jste se dokázali vyhnout v běžném obchodě, drogerii nebo večerce. Kalkulačka spočítá, jaké množství odpadu díky vašemu přispění nemusí skončit na skládce, ve spalovně nebo v recyklaci. Navíc dodá podrobnější informace o jednotlivých materiálech, tedy kolik nemuselo vzniknout plastu, papíru či skla. Vše je optimalizovaní pro veškerá zařízení včetně mobilů a své výsledky můžete jednoduše sdílet na sociálních sítích.

Aplikace funguje na bázi unikátního výpočtu, který vyvinul náš analytický tým Bezobalu. Měrnou jednotkou pro určení množství ušetřeného odpadu pro daný nákup potravin a drogerie je 1 Kč, která obsahuje 0,15 g plastu, 0,06 g papíru, 0,21 g skla, 0,05 g ostatního odpadu, tedy 4 kategorie nejpoužívanějších materiálů pro výrobu potravinových obalů. Pod ostatní odpad spadají tetrapak, kovové hliníkové a nerecyklovatelné obaly. “Zvážili jsme obaly výrobků z běžných obchodů a údaje propojili se seznamem produktů, které Bezobalu nabízí. Výsledná čísla o ušetřených obalech se pak vážou na objem prodaného zboží” vysvětluje fungování kalkulačky její autorka Jana Jarošová, která v organizaci působí díky vítězství v programu Rok Jinak od Nadace Vodafone.

“Při nákupu v běžném obchodě aplikace počítá s průměrnou hmotností jednorázových pytlíků a tašek, místo kterých je možné použít ty na více použití. Do vlastním nádob a pytlíků si zákazníci mohou nakoupit například ovoce, zeleninu, pečivo, čerstvé saláty a pomazánky nebo šunky a sýry prodávané na váhu,”  uzavírá téma praktickými příklady.

Zero waste komunita neziskové organizace Bezobalu roste již šestým rokem. Díky tomu se zvětšuje objem ušetřených obalů. Jen za rok 2019 ušetřili zákazníci Bezobalu 15,5 tun odpadu díky nákupům ve třech pražských prodejnách. Nákup do krabiček, sáčků a pytlíčků ale není všechno. Odpad, který nemusel vzniknout v zákulisí prodejen, nebo energie, která nemusela být vyprodukována na zpracování odpadu, jsou velmi těžko vyčíslitelné, ale neméně důležité.

Podpořte údržbu a rozvoj projektu prostřednictvím finančního daru.

 

Naše projekty